Aiki Art

Devam eden pandemi süreci ve korona virüs (Covid-19) salgınını önlemeye yönelik alınan tedbirler kapsamında, her iki yerleşkemizde Spor Tesisleri Müdürlüğümüzce yürütülen tüm faaliyetler daha sonra ilan edilecek bir tarihe kadar durdurulmuş olup, tesislerimiz kapalıdır.

Bedenin, ruhun ve aklın eğitim sürecine odaklanan bir öğreti olan Aiki Art ile kişisel ilerleme ve manevi gelişim hedeflenir.

AI – Uyum, birleşiklik; uyumlu olmak ya da birleşmek.

KI – Ruh; yaşam gücü ya da evrensel yaratıcı enerji.

ART – Sanat

Aiki Art, bilinen anlamda bir spor değil; bedenin, ruhun ve aklın eğitim sürecidir, bir öğretidir. Amaç, fiziksel teknik ve güç kazanarak zarar vermek değil; kişisel ilerleme ve manevi gelişimdir. Öğrencilerin saldırılara ve gergin durumlara tepki verirken kullandıkları içgüdülerini eğitmek ve doğru hamleleri içgüdüsel kılmaktır. Saygı, içtenlik ve ağır başlılık, öğrenim süreci için esastır. Aiki Art’ta yarışma ve karşılaşma olmadığı için, öğrencilerin temel hedefleri birbirlerinden daha iyi olmak değil, kendilerinden daha iyi olmaktır. Bilimsel araştırmalar Aiki Art’ın insan bedenini güçlendirdiğini ve özellikle genç yaşta başlandığında büyüme sürecine katkıda bulunduğunu kanıtlamıştır.

Broşür için tıklayınız.

Sensei Ayhan Kaya